Tabata

Tabata je cvičení zaměřené na vysoký a inzenzivní výkon ve velmi krátkém čase. Jedná se tedy o další HIIT (high intensity interval training) kombinaci aerobního a silového cvičení s velkou účinností. Jak je již možná některým známo, toto kardio cvičení objevil japonský vědec Dr. Izumi Tabata s týmem výzkumníků z Národního institutu pro zdraví a sport v Tokiu a jak můžete vidět podle názvu, Dr. Tabata tuto metodu podle sebe pojmenoval.   
Na tuto metodu cvičení došel Dr. Tabata s jeho týmem tak, že provedli výzkum na dvou skupinách sportovců. První skupina cvičila hodinový trénink střední intenzity pět dní v týdnu po dobu šesti týdnů. Druhá skupina cvičila vysoko intenzivní trénink TABATA, čtyři dny v týdnu a také po dobu šesti týdnů. Výsledky obou skupin byly po šesti týdnech následující: První skupina si zlepšila kardiovaskulární systém, ale po svalové stránce byly výsledky téměř nulové. Druhá skupina vykázala vyšší zvýšení jejich kardiovaskulárního systému o 14 % a anaerobní se zlepšil o celých 28 %. Takže výsledky výzkumu hovoří pro tabatu jasně.
 

Účinky Tabaty:

Tento trénink vypadá na první pohled velmi jednoduše, ale ve skutečnosti je opravdu náročný. Skrze tabatu máte možnost dosáhnout lepší postavy i kondice v kratším čase, než při jiných kardio cvičeních. Jak už bylo zmíněno o pár řádků výše, účinnost TABATY je dokázána vědecky v číslech a jako cvičení řadící se do skupiny HIIT, dokáže spálit více tuků, než středně náročné tréninky.